یک ماده شیمیایی نیزموجود است که گاهی به ‌اشتباه یا از روی عمد جایگزین منتول می شود ،ان عوامل خنک کننده نام دارد ،این ماده جدید مشکل تلخی منتول را ندارد.

منتول

روغن نعنا سی و پنج درصد تا چهل وپنج درصد منتول دارد ونعنای هرز شست وپنج درصد تا هفتاد وپنج درصد منتول دارد ،منتول به طورعمده در هند رشد می کند ،منتول در دمای اتاق جامد است وتوسط انجماد روغن ومتبلور کردن ان به دست می اید .منتول مصنوعی هم وجود دارد ،جالب است بدانید این نوع منتول از نوع طبیعی ان گران تر است .منتول یک محصول خود محدود شونده است یعنی به طور طبیعی نمی شود مقدار زیاد ان رامصرف کرد چون مقدار زیاد ان باعث ایجاد طعم تلخ غیر تحمل وناخوشایند است .

یک ماده شیمیایی نیزموجود است که گاهی به ‌اشتباه یا از روی عمد جایگزین منتول می شود ،ان عوامل خنک کننده نام دارد ،این ماده جدید مشکل تلخی منتول را ندارد ،این ماده می تواند محصول را خوش مزه ،خوش بو با احساس خنکی وتازگی به مصرف کننده هدیه کند بدون اینکه مزه تلخی داشته باشد.

منتول یک الکل ده کربنه است که از روغن نعنا استخراج می شود به شکل کریستال سفید است ،دمای ذوب سی وشش درجه سانتی گراد تا سی وهشت درجه سانتی گراد می باشد ودمای جوش ان دویست و دوازده درجه سانتی گراد است ولی معمولا قبل از رسیدن به نقطه جوش تصعید می شود و اگر در ظرف رو باز گذاشته شود بعد از مدتی تمام می شود ودردمای چهل ویک تاپنجاه درجه از حالت کریستالی به حالت مایع تبدیل می شود وتصعید شده ویک ماده برفکی ازان باقی می ماند.

منتول از اسانس نعنای فلفلی به دست می اید وپر کاربرد ترین اسانس دنیا است اما سالها طول کشید تا از دست طبیبان سنتی به دارو خانه ها راه پیدا کند .

مکانسیم اثر منتول به این صورت است که انتهای اعصاب حسی مربوط به سرمای پوست را تحریک می کند ومالیدن ان روی پوست باعث می شود عروق سطحی پوست گشاد شده وبه دنبال ان احساس سرما دست می دهد وبه دنبال ان اثر ضد درد ان ظاهر می شود. منتول در غلظت های زیاد علاوه بر این اثر باعث تحریک گیرنده های حس درد وگرما هم می شود وبه دنبال ان درد از بین می رود.

- اثر ات دارویی

- ضد احتقان

- مسکن سردرد

- ضد خارش

- ضد درد موضعی

- تسکین سینوزیت

- برطرف کردن خرخر حاصل از گرفتگی بینی

- تسکین دهنده علایم تنفسی مانند برونشیت و سرفه

معروف ترین فراورده این محصول پماد ویکس است که نه تنها در تمام داروخانه ها موجود است، کمتر خانه ای را می توان یافت که در ان پماد ویکس موجود نباشد.

روش های استفاده از منتول

1-به صورت بخور :

می توان ده تا بیست قطره منتول را در دستگاه بخور ویا ظرفی حاوی اب جوش ریخت وسر خود را نزدیک منبع بخور گرفت بهتر است برای پخش نشدن منتول پارچه یا حوله ای را روی سر ومنبع بخار گرفته وچن دقیقه به حالت عادی تنفس کنید وبعد خواهید دید که چقدر راحت ت تنفس می کنید زیرا منتول از احتقان والتهاب گلو وبینی می کاهد وتنفس را بهبود می بخشد وباعث احساس ارامش می شود .

2-ضدعفونی کننده هوا :

این کار مخصوصا درفصل زمستان وزمان اپیدمی سرماخوردگی حائز اهمیت است ومعمولا موثر واقع می شود توصیه می شود در محیط های سربسته با تراکم جمعیتی زیاد مانند مدرسه ها داروخانه ها درمانگاهها ومطب ها از بخور منتول استفاده شود. کافی است ده تا بیست قطره منتول در دستگاه بخور ریخت وقتی اسانس منتول به امرا بخار اب در هوا منتشر می شود ضمن خشبو کردن هوا باعث ضد عفونی هوا هم می شود.

3 -باز کردن بینی نوزادان:

اگر پنج تا بیست قطره از منتول را روی بالش یا یقه لباس نوزاد ویا کودک دچارسرما خوردگی بریزید ،به علت تبخیرسریع این محصول وبه علت ترکیباتی که دارد به سرعت باعث رفع احتقان بینی نوزاد و کودک می شود وبه دنبال ان شیر خوردن و خواب کودک بهبود می یابد وارامش به نوزاد بر می گردد می توان این کار را چند بار در روز ویا شب تکرار کرد ولی بهتر است به علت امکان حساسیت زا بودن منتول سعی شود دارو با پوست نوزاد تماس نداشته باشد. زیرا در صورت حساسیت می تواند باعث قرمزی والتهاب پوست شود ولی می توان قبل ازاستفاده ازمنتول برای نوزاد وکودک ازعدم حساسیت نوزاد وکودک اطمینان حاصل کرد. برای این کاریک قطره منتول روی پوست نوزاد ریخته و به ارامی ماساژ می دهیم وچند دقیقه صبرمی کنیم قرمزی والتهاب زیاد وغیر عادی نشانه حساسیت کودک به منتول است ولی در کل منتول یکی از بی عارضه ترین وطبیعی ترین داروها محسوب می شود به همین دلیل یکی از پر کاربرد ترین داروها در سرماخوردگی محسوب می شود.

4 -رفع خستگی و تنش ناشی از کار:

استفاده از چند قطره منتول در وان حمام ویا در سونا ها باعث رفع سردرد، خستگی، گرفتگی عضلات و رفع گرفتگی بینی ناشی از حساسیت های فصلی و یا الودگی هوا ویا رفع تنش ناشی ازمحیط کار می شود برای همین امروز شامپوهایی به همین منظور با اسانس منتول تولید شده است فقط قبل ازاستفاده از این محصول از عدم حساسیت خود به انها اطمینان حاصل کنید در ضمن این شامپو ها را برای کودکان استفاده نکنید چون باعث سرفه وسوزش چشم می شود.

5- استفاده در سرماخوردگی بزرگسالان:

یک سرماخوردگی کوچک مخصوصا اگر با گرفتگی بینی همراه باشد می تواند باعث کلافگی شما شود مخصوصا که گرفتگی بینی باعث می شود شما نتوانید خوب بخورید وخوب بخوابید اینها همه مزید علت شده اسایش و استراحت را از شما گرفته وشما را چند روز از کار واستراحت می اندازد البته اب ریزش بینی بخشی از بیماری سرماخوردگی است وبه درمان کمک می کند مانند تب که سعی در بر هم زدن محیط مساعد برای رشد وتکثیر میکروبهاست اب ریزش هم باعث دفع میکروبها ساکن در مخاط تنفسی می شود ولی باید قبول کرد که باعث کلافگی فرد می شود ودرمحیط های اداری وتحصیلی خوشایند نیست ،برای درمان ابریزش در بزرگسالان باید دقیقا مثل کودکان عمل کرد کافی است مقداری منتول در نزدیکی بینی نگه دارید وبا یک تنفس عمیق بوی منتول را به داخل بینی بکشید بینی شما به سرعت باز خواهد شد این عمل را در صورت نیاز می توان چند بار در روز تکرار کنید.

6-رفع سردرد گردن درد درد عضلات:

برای رفع سردرد کافی است ده تا پانزده قطره منتول روی شقیقه وپیشانی ریخته وبا دست ماساژ دهید معمولا سردرد به طور سریع وپس از مدت کوتاهی بهبود می یابد برای درمان گردن درد ،دست وپا درد ،ودرد عضلات باید چند قطره منتول به روی عضو دردناک ریخته ومدتی با دست ماساژ دهید جدب سریع منتول وتحریک پایانه های درد ضمن ایجاد ارامش ورفع خستگی به مرور باعث تسکین درد سطحی بدن می شود ولی برای جواب دهی باید چندین بار به صورت متوالی از این درمان استفاده کرد.

7- خواب راحت :

مصرف منتول در هنگام خواب باعث ارامش وخواب راحت می شود.

8-درمان قاچ های ناخن:

به تازگی پزشکان دریافتند مالیدن مرتب منتول روی ناخنی که دچار قارچ باعث درمان می شود البته باید این کار طولانی مدت صورت بگیرد احتمالا چون منتول باعث باز شدن عروق سطحی زیر پوست می شود به خون رسانی و درنتیجه درمان قارچ های زیر ناخن کمک می کند و شاید ممکن است به علت پایین امدن دمای سطحی دیگر محیط مناسب رشد قارچ ها که به محیط گرم ومرطوب نیازمندند فراهم نشده و به این گونه قارچ ها از بین می روند.

9- درمان ضد شوره:

امروزه شامپوهایی حاوی منتول ساخته شده که علاوه بر رفع خستگی و تنش روزانه به علت پایین امدن دمای کف سر و افزایش جریان خون محیطی به کاهش شوره سر کمک می کند.

10- خوشمزه کردن مواد غذایی:

منتول یکی از مهمترین مواد برای خوشمزه کردن ومعطر کردن مواد شیمیایی است که در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

11- استفاده در خمیر دندان:

بدون استفاده از منتول احساس تمیزی و سردی هنگام مسواک زدن غیرممکن است.معمولا یک تا دو درصد خمیر دندانها ازمنتول ساخته می شوند.

12- استفاده در ادامس و اب نبات ها:

منتول باعث احساس سردی وشادابی هنگام جویدن ادامس ویا مکیدن اب نبات می شود.

13 -اب نبات گلودرد:

شربتهای سرفه و اب نبات های گلودرد بدون منتول نمی تواند مجاری تنفس ما را باز کند و گلویمان را سرد و ارام کند .

14-استفاده درسیگار:

شرکت ها دخانیات درسیگارها ازمنتول استفاده می کنند، اینگونه سیگارها قابل تحمل تراست.همچنین استفاده ازمنتول درسیگار باعث می شود راه های هوایی سیگاری ها می شود ،اگثر شرکت های دخانیات به ای کسانی که اولین باری است که می خواهند سیگار بکشند این نوع سیگار را پیشنهاد می کنند.

بلیعدن منتول بیش از ده گرم می تواند خطرناک باشد مصرف بیش از حد این محصول باعث صدمات جبران ناپذیر خواهد شد،میانگین دوزمرگبار صد و نود و دو میلی گرم برکیلوگرم محاسبه شده البته دویست نود میلی گرم در کیلو گرم در موش و پانصد ویک میلی گرم در کیلو گرم در خرگوش مرگبار گزارش شده است.