آبا شیمی
تهران خیابان خاوران شرقی بعد از میدان ثامن الحجج ضلع شمالی جاده امام رضا بازار بزرگ کیمیا
02133486838
aba.shimi01@gmail.com

مشخصات فنی

نام

آب ژاول

فرمول شیمیایی

ClHO.Na.5H2O

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی

10022-70-5

شماره استاندارد بین المللی

SHU525

جرم حجمی

mg/m3

وابستگی غلظت

Y

@title

p to m

6.76626

HR

1

حالت در دمای 25 °C

L

جرم مولی (گرم در مول)

165.55

توضیحات:

آب ژاول در صنعت به عنوان گند زدا، رنگ زدا، سفید کننده پارچه و خمیر کاغذ استفاده می شود در مصارف خانگی نیز برای شستن سبزی وسفید کردن رخت ها استفاده می شود به آب ژاول وایتکس هم می گویند حاوی درصدهایی از هیپوکلرید سدیم در آب است نسبت به مصارف مختلف این در صد متفاوت است.

آب ژاول ماده ای است سمی رنگ آن نزدیک به زرد و طعم و بوی آن تند است خاصیت ضد عفونی کنند آب ژاول به دلیل تولید کلر آزاد می باشد چنانچه اشتباها نوشیده شود باید فورا شیر نوشید آب ژاول محلولی ناپایدار است و در اثر حرارت ونور به تدریج خاصیت خود را از دست می دهد تمام وسایلی که با آب ژاول در تماس هستند باید از جنس پی وی سی باَشند زیرا گاز کلر در مجاورت رطوبت با هر فلز ترکیب و باعث خوردگی آن می شود.

طرز تهیه آب ژاول :

فقط کافی است گاز کلر را در محلول سود سوز آور وارد کنید تا آب ژاول تولید شود در داخل مخزن سود می ریزیم و از پایین گاز کلر را وارد می کند میل ترکیبی گاز کلر با سود بسیارزیاد است به همین دلیل گاز کلر در خلال از سطح مخزن کمتر باشد نشان دهنده این است که واکنش دارد به خوبی صورت می گیرد.

انچه در رابطه با تهیه آب ژاول فوق العاده اهمیت دارد این است اگر به هنگام تولید تزریق کلر قبل از خاتمه عمل متوقف نشود واکنش برعکس شده و به سرعت بالا میرود و محصول از بیم نیرود حسگر هاییدر واحد های تولید آب ژاول وجود دارد که به موقع گاز را قطع و وصل می کند.

و اگرph به حدود 12-12/2 برسد واکنش پایان یافته است هر چه محیط سرد تر باشد واکنش بهتر است باید دقت شود دمای آب ژاول از 42 درجه سنتی گراد بالا تر نشود.

ثبت نظر کاربران